Dom a mieszkanie – cena

www.tbom.pl obsługa nieruchomości zarządzanie nieruchomościami poznań ul. Palacza 104

Wybór pomiędzy kupnem mieszkania w bloku a kupnem domu wcale nie należy do najłatwiejszych, Zarówno jedna, jak i druga opcja ma swoje wady i zalety. Przy porównywaniu domu i mieszkania należy wziąć pod uwagę różne czynniki, takie jak komfort psychiczny, bliskość do miasta, koszty i czas potrzebny na utrzymanie przestrzeni w porządku. Budowa lub kupno domu jednorodzinnego wcale nie musi wiązać się z większymi kosztami niż kupno mieszkania. Często cena mieszkań w centrach miast przewyższa ceny domów.

Dobrą opcją jest zakup domu pod miastem, co będzie na pewno tańsze niż mieszkanie w bloku w granicach miasta. Niektóre województwa pozwalają na wybudowanie domu w cenie trzypokojowego mieszkania w stolicy danego regionu. W przypadku budowy domu, musimy liczyć się z kosztami materiałów budowlanych, a także robocizny, co daje sumę na poziomie 350 tysięcy złotych. Zanim postawimy nasz dom, musimy zakupić działkę.

Tysiącmetrowa działka w różnych częściach kraju będzie miała mniej lub bardziej korzystną cenę. Największych kosztów zakupu takiej działki możemy spodziewać się na Mazowszu, bo ponad 200 tysięcy zł. Z kolei na Pomorzu, w Małopolsce, Wielkopolsce, Podlasiu i na Dolnym śląsku ceny wahają się od 120 do 140 tysięcy zł. W województwie łódzkim taka działka będzie kosztować około 100 tysięcy zł.