Litwa o krok

lot kraków gdańsk last minute

Atrakcje turystyczne w Polsce wschodniej są wspaniałe i jest ich bardzo wiele. Tak naprawdę wymieniliśmy do tej pory zaledwie część z nich, więc jeśli komuś zależy na tym, aby poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie – odsyłamy do przewodników oraz licznych publikacji internetowych. Pamiętajmy jednak, że odwiedzając wschodnie województwa nierzadko jesteśmy o krok od ziem, które niegdyś należały do Polski i gdzie ślady polskiej obecności są wciąż żywe.

Będąc na Podlasiu mamy bardzo blisko do Litwy. Dostaniemy się tam bez problemu, albowiem układ z Schengen pozwala nam na swobodne podróżowanie bez kontroli granicznych. Kiedy już będziemy w tym kraju, niedaleko mamy do Wilna – litewskiej stolicy, która jest bardzo silnie naznaczona polskością.

Wielkie wrażenie zrobi na nas słynna Ostra Brama wymieniana przez Adama Mickiewicza w „Panu Tadeuszu”. To dla każdego wierzącego Polaka jeden z najważniejszych wizerunków Matki Boskiej, który ustępuje chyba tylko świętemu obrazowi z Częstochowy. Poza tym godna uwagi jest wspaniała architektura Wilna.