Najważniejsze parametry osuszaczy powietrza

Wilgoć to częsty problem w naszych domach. Najczęściej pojawia się zimą, gdyż właśnie wtedy znacznie rzadziej wietrzymy pomieszczenia w domu, nie chcąc wpuszczać do nich zbyt wiele zimnego powietrza. Z drugiej strony, zbyt duża wilgotność w domu może prowadzić do powstawania grzybów czy pleśni, co z pewnością jest bardzo złą informacją. Jak sobie z tym poradzić? Odpowiedzią może być osuszacz powietrza, czyli bardzo przydatne urządzenie. Warto mieć je w swoim domu, szczególnie jesienią czy zimą, kiedy rzeczywiście rzadziej otwieramy okna, a co za tym idzie powietrze w naszych czterech ścianach staje się bardziej wilgotne. Tymczasem wilgotność powietrza w mieszkaniu nie powinna przekraczać 60 procent – nie jest to wcale łatwe zadanie, tym bardziej, kiedy często pierzemy czy gotujemy, a są to przecież niezwykle podstawowe czynności.

Tymczasem zbyt wysoka wilgotność to coś złego dla naszego zdrowia, dlatego też warto zadbać o siebie i o swoich bliskich, inwestując właśnie w dobrej jakości osuszacz powietrza. Pamiętajmy przy tym, że tego typu urządzenie nie tylko walczy ze zbyt wysoką wilgotnością, lecz także pochłania brzydkie zapachy i eliminuje problem związany ze skraplaniem się wody na szybach naszych okien.

Wybieramy osuszacz powietrza do domu – na co zwrócić uwagę?

Przed zakupami warto przede wszystkim wiedzieć, jakie są rodzaje osuszaczy powietrza. Do najpopularniejszych należą osuszacze adsorpcyjne oraz kondensacyjne. Oba działają na trochę innej zasadzie, a co za tym idzie różna może być ich skuteczność w zależności od warunków, w jakich przyjdzie im pracować. Otwarte pozostaje więc pytanie, na jakie parametry powinniśmy zwrócić największą uwagę przy wyborze tego typu urządzeń.

Są to przede wszystkim:

  • pobór mocy,
  • poziom hałasu,
  • przepływ powietrza,
  • zbiorniki wody o odpowiedniej wielkości,
  • obsługa.

Sam osuszacz, aby rzeczywiście był jak najbardziej skuteczny i spełniał oczekiwania, musi być przede wszystkim wydajny. W tym przypadku wiele zależy od rozmiarów pomieszczenia, w którym urządzenie będzie pracowało – im większe, tym większa wydajność osuszacza jest wskazana. Prócz tego, nie można zapominać również o kwestii poboru mocy, która wpłynie na opłacalność takiego rozwiązania jak osuszacze powietrza. Dobrym pomysłem jest też postawić na osuszacze, które posiadają dość duży zbiornik na wodę. Ważny aspekt to także poziom hałasu, lecz na całe szczęście dziś mamy bardzo szeroki wybór osuszaczy, w tym także urządzenia niezwykle ciche.