Problem z zapowietrzonym grzejnikiem

stoły do restauracji http://www.bamartech.pl/kategoria-produktu/separatory/

Zima, mróz trzaska za oknami, zaś w domu przyjemnie grzeje kaloryfer. Bywa jednak, że ów sielski obraz zakłócony zostaje przez lodowato zimny grzejnik i zbyt niską temperaturę w mieszkaniu. Prawdopodobnie więc mamy do czynienia z zapowietrzonym kaloryferem, dlatego też zadziałajmy odpowiednio szybko, by rozwiązać nasz problem. Zapowietrzenie kaloryfera jest bardzo częstą usterką, która pojawia się przy eksploatacji grzejnika.

Usunięcie tej drobnej awarii jest dziecinnie proste, polega bowiem na usunięciu powietrza z jego wnętrza. Aby odpowietrzyć kaloryfer wystarczy mieć niewielki śrubokręt (najlepiej płaski, ewentualnie kluczyk do kaloryferów), miskę na wodę oraz odrobinę chęci. Odpowietrzanie rozpoczynamy od zakręcenia zaworu oraz od wystudzenia kaloryfera. Konieczne jest wyłączenie kaloryfera, by spuszczana z niego woda była zimna, podobnie jak cały kaloryfer.

To istotne nie tylko z uwagi na możliwość poparzenia, ale z powodu samej „operacji”, której przeprowadzenie uniemożliwiałby dopływ ciepłej wody do kaloryfera. Kolejny punkt to odnalezienie pokrętła odpowietrznika. Znajduje się ono w górnej części grzejnika. Na dole ustawiamy miskę na wodę, gdzie spływać będzie woda z kaloryfera, podczas odpowietrzania.

Odblokowujemy następnie odpowietrznik grzejnika za pomocą śrubokrętu lub klucza. Wydobywa się wówczas z kaloryfera powietrze wraz z niewielką ilością wody. Kiedy ciśnienie spadnie, a woda zacznie spływać regularnie, wówczas zakręcamy nasz odpowietrznik i włączamy zawór główny. Termostat najlepiej ustawić na maksymalną temperaturę i sprawdzić, czy kaloryfer nagrzewa się.