Urządzamy podłogę – panele

pościel z lnu narożniki

Najpopularniejszym materiałem wybieranym na podłogi obecnie są panele. Przede wszystkim dlatego, że są tańsze niż parkiet i estetyczniejsze niż wykładzina czy linoleum. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem kilkudziesięciu metrów kwadratowych paneli ten artykuł jest dla Ciebie. Ponieważ tutaj znajdziesz kilka bardzo praktycznych wskazówek dla zwolenników tego typu podłóg.

Panele – pigułka wiedzy

Zdecydowanym plusem paneli jest prostota i szybkość montażu.

Nie trzeba czekać zbyt długo na efekt końcowy, bowiem zbędne są wszelkie prace związane z wykończeniami podłogi. Dlatego, gdy zależy nam na prędkim remoncie to panele są idealnym rozwiązaniem! Do wyboru na sklepowych półkach spotkamy szeroką ofertę wielu typów paneli. Znajdują się wśród niej:

  • panele drewniane
  • panele laminowane
  • panele o antybakteryjnej powierzchni

Pierwszy rodzaj wymienionych paneli można często odnawiać. Jest on konstruowany z aż trzech warstw drewna: twarde drzewo liściaste, płyta drewnopochodna albo deszczułka z iglaków, a na spodzie sklejka drewniana. Ten typ paneli często jest pokryty olejem, ewentualnie połączeniem wosku i oleju.

Natomiast panele laminowane przypominające swoja strukturą parkiet posiadają na wierzchu laminat. Uodparnia on deski na negatywny wpływ wody. Podłoga wykonana z tego typu materiału jest bardzo odporna na wszelkie uszkodzenia, np. wgniecenia czy ścieranie. Jednak posiada minus w postaci skrzypienia przy każdym kroku stawianym na jej powierzchni, co może okazać się w praktyce nieco denerwujące.

Panele laminowane mogą mieć wiele struktur. Najpopularniejsza jest ta przypominająca prawdziwe drewno, ale szeroki wybór umożliwia zakup paneli przypominających: kamienie, ceramikę. Najlepszym miejscem dla takich paneli będą korytarze, sypialnie, salony i kuchnie. Najgorszym zdecydowanie łazienka, gdzie podłoga jest nieustannie narażona na kontakt z wodą i wilgocią. Powierzchnia podłogi zabijająca bakterie nie jest fanaberią, a rzeczywiście istniejącym na rynku produktem.

Pojawiła się niedawno i oczarowała grono klientów. Mycie paneli z tego typu zabezpieczeniem nie powoduje usunięcia ich nadzwyczajnych właściwości. Wybór barwy desek powinien być uzależniony od koloru ścian oraz mebli, ale ten dylemat rozwiązuje się znacznie szybciej w przeciwieństwie do decyzji o rodzaju paneli mających stanowić podłogę w wymarzonym mieszkaniu. Istotna jest także cena za metr kwadratowy wybranych desek. Niestety rośnie ona wraz z jakością drewna użytego do ich wyprodukowania.

amica.pl

Jednakże czasem lepiej zapłacić więcej i położyć na podłodze w mieszkaniu panele bardzo dobrej jakości na długi okres czasu niż przeprowadzać remont co kilka lat.