Wikingowie w muzycznej oprawie
Jednym z najdoskonalszych dramatów muzycznych, które skomponował niemiecki kompozytor Ryszard Wagner jest niewątpliwie pierścień Nibelunga, który w bardzo dużym stopniu nawiązuje do nordyckiej mitologii. Historia opowiedziana w dramacie dotyczy mitycznego pierścienia, którego posiadacz otrzymuje władzę nad światem.
Podobnie jak w innych dramatach sprawa nie przedstawia się prosto. Nad pierścieniem ciąży klątwa, którą nań rzucił pierwszy właściciel, któremu odebrano pierścień w pierwszym akcie dzieła.
W dramacie znajduje się wiele nawiązań do tradycji przedchrześcijańskich, wierzeń nordyckich. Najważniejszymi bohaterami są Zygfryd i Brunhilda – jedna z walkirii, a cała historia, mimo że osią jest pierścień, dotyczy również ich niespełnionej miłości.
Niemiecki kompozytor nie był do końca wierny pierwowzorowi nordyckiemu, ponieważ fabułę swojej opery oparł o motywy związane z religią chrześcijańską. Dodatkowo, motywy mitologiczne przeplatają się z myślą niemieckiego filozofa Artura Schopenhauera.